بستن
1400/07/14 ساعت 13:05:09

شب یلدا و رسم و رسوم مخصوص آن

شب یلدا آخرین شب پاییز و طولانی ترین شب سال می باشد. جشن شب یلدا تاریخ طولانی دارد و چندین هزار سال است که این شب، میان خانواده های ایرانی جشن گرفته می شود. این شب به شب چله نیز معروف است و ما در این مقاله می خواهیم شما را با این شب بیشتر آشنا کنیم.

درباره شب یلدا:

شب یلدا یکی از مناسبت های باستانی در کشور ما می باشد. این جشن با وجود گذشت زمان طولانی، امروزه نیز برگزار می شود.شب یلدا به شب چله نیز معروف است و به عنوان یکی از فرهنگ ها و سنت های ایرانی می باشد که هرساله خانواده های ایرانی را دور هم جمع کرده و برای فصل زمستان آماده می کند.کادو شب یلداشب یلدا در چه تاریخی می باشد؟

شب یلدا در آخرین روز پاییز یعنی 30 آذر ماه می باشد. زمانی که به روز های آخر پاییز می رسیم، تکاپو و حس و حال تازه ای را میان ایرانیان برای برگزاری جشن شب یلدا مشاهده می کنید. تفاوت این شب با شب های دیگر این است که طولانی ترین شب سال می باشد و اختلاف یک دقیقه ای نسبت به شب های معمولی دارد. همین یک دقیقه بیشتر بودن شب سبب شده تا خانواده ها کنار هم جمع شوند و به جشن و خوشحالی بپردازند.پک هدیه شب یلدا


شب یلدا چه آیین هایی دارد؟

شب یلدا در قسمت های مختلف ایران بر اساس آداب و رسوم خاص هر قسمت برگزار می شود. اما در برگزاری شب یلدا در همه بخش های ایران، چند نقطه مشترک وجود دارد و اصل جشن تفاوت چندانی ندارد. خانواده های ایرانی در سراسر کشور، در این شب به خانه بزرگ فامیل یا خانه یکی از اقوام می روند و دور هم به خوشی و خنده می پردازند و لحظات لذت بخشی را تجربه می کنند. یکی از آیین های شب چله در ایران، استخاره با قرآن می باشد. بر اساس اعتقاد بسیاری از مردم، استخاره با قرآن در شب چله باعث افزایش برکت زندگی می شود.
یکی دیگر از آیین های شب یلدا در ایران، شاهنامه خوانی می باشد. معمولا در فامیل، کسی که صدای خوب و آرامش بخشی دارد، قسمتی از شاهنامه را با صدای بلند می خواند و دیگران نیز از داستان شاهنامه و صدای فرد، نهایت استفاده را می برند. در این شب بیشتر شعر های عاشقانه حافظ و شعر های حماسی فردوسی مورد توجه دیگران قرار می گیرند.
آیین بعدی در شب یلدا که بسیار جالب و مهیج است، گرفتن فال حافظ می باشد. برای فال گرفتن شما ابتدا باید نیت کنید و با داشتن دیوان حافظ، فال خود را بگیرید. این کار نیز بسیار سرگرم کننده و جالب می باشد و می تواند لحظات شیرین و ماندگاری را برای شما و عزیزانتان رقم بزند.
در شب یلدا معمولا سفره یا میز شب یلدا توسط میزبان با تزیینات خاص شب یلدا آماده می شود. در سفره شب یلدا می توانید انواع میوه از جمله انار و هندوانه، انواع تنقلات مانند آجیل شب یلدا، کدو تنبل و ... را مشاهده کنید. زمانی که همه دورهم جمع می شوند، در حال صحبت کردن و خوشی کردن، مشغول خوردن خوراکی های سفره شب یلدا می شوند. البته در شهر های مختلف، با توجه به متفاوت بودن رسم و رسوم، چیدمان سفره ها متفاوت می باشد.
یکی از بهترین و خاص ترین لحظات شب یلدا زمانی است که افراد بزرگتر فامیل، قصه و یا خاطره تعریف می کنند و ما مجذوب حرف های آن ها می شویم. این قسمت از شب یلدا نیز در نوع خود بسیار جالب و سرگرم کننده است.
باکس هدیه مردانه لاکچری


دلیل جشن گرفتن شب یلدا چیست؟ (چرا شب یلدا را جشن می گیریم؟):

در جواب این سوال جواب های زیادی را می توان داد اما دلیل اصلی جشن گرفتن شب یلدا می تواند موارد زیر باشد:
-    در گذشته، شغل بسیاری از مردم کشاورزی بوده است و آن ها از این طریق نیاز های روزمره خود را تامین می کردند. زمانی که فصل ها تغییر می کرد، زمان کاری و شیوه کار کشاورزان نیز دچار تغییر می شد. با توجه به همین موضوع، ایرانی های باستان با تجربه ای که کسب کرده بودند تشخیص دادند که طولانی ترین شب سال، روز اول زمستان می باشد و با توجه به طولانی تر شدن روز ها بعد از شب یلدا، این شب را شب تولد خورشید نامیدند.
-    در تاریخ ایران باستان، تاریکی نماد و نشانه شیطان و روشنایی نماد خیر و نیکی می باشد. با توجه به همین موضوع آن ها شب آخر پاییز را تاریکی بیشتر است را برای نابودی شیطان جشن می گیرند. سپس روز های زمستان طولانی تر می شود و آن ها اعتقاد دارند که نور (خورشید)، تاریکی را شکست داده است.


چرا به شب یلدا، شب چله نیز می گویند؟

یلدا در فارسی به معنای تولد می باشد و این شب توسط ابوریحان بیرونی به تولد خورشید نامگذاری شده است. دلیل این که به شب یلدا، شب چله نیز می گویند، این است که از اول زمستان تا دهم بهمن، اوج سرما و چله بزرگ می باشد.


نماد های شب یلدا

هندوانه و انار دوتا از مهمترین نماد های شب یلدا می باشند. اما مسئله ای که در این زمینه ذهن ما را درگیر می کند، هندوانه است. هندوانه یکی از میوه های پرطرفدار تابستانی می باشد؛ پس چرا یکی از نماد های یلدا بوده و در شب یلدا هندوانه می خوریم؟ ایرانی ها باور دارند که اگر در شب یلدا هندوانه بخوریم، سرما و بیماری در طول زمستان نمی توانند سیستم ایمنی بدن ما را تهدید کنند. این باور نیز در نوع خود بسیار جالب می باشد.
انار نیز به عنوان یکی از نماد های اصلی شب یلدا، نشانه شادی و تولد است. ایرانی ها اعتقاد دارند با خوردن انار در شب یلدا شما می توانید انرژی خود را تقویت کنید و جانی تازه بگیرید.
تابلوی مناسب برای کادو شب یلداشب یلدا برای تازه عروسان

یکی از رسم های خاص در کشور ما، خرید کادو شب یلدا برای تازه عروسان می باشد. شب یلدا برای تازه عروسان یا دخترانی که تازه نامزد یا عقد کرده اند تجربه و چالش جدیدی می باشد. این تجربه برای تازه عروسان بسیار هیجانی و جالب است. از گذشته تاکنون رسم بر این بوده است که داماد برای تازه عروس کادو ببرد. در گذشته این کادو ها به صورت طبق بوده اند که امروزه ممکن است برخی از خانواده های ایرانی همچنان از این رسم تبعیت کنند.
در شب یلدا، داماد پس از خرید کادو شب یلدا به همراه خانواده خود، مهمان خانواده عروس هستند. این شب برای تازه عروس و داماد ها بسیار خاص و خاطره انگیز می باشد و آن ها اولین شب یلدایی را که کنار هم هستند تجربه خواهند کرد.پک هدیه زنانه مناسب یلدا


خرید کادو شب یلدا

یکی از زیباترین کار ها بحث کادو دادن و کادو گرفتن می باشد. شما می توانید در این شب با خرید کادو برای عزیزانتان، یک شب به یاد ماندنی برای آن ها بسازید. پس خرید کادو شب یلدا را هرگز فراموش نکنید.


از کجا می توانم یک کادو شب یلدا خاص تهیه کنم؟

همیشه سعی کنید که خاص ترین و منحصر به فردترین کادوها را در شب یلدا به عزیزان خود بدهید. از آن جا که شب یلدا یکی از شب های خاص در کشور ما می باشد، لازم است که یک هدیه ویژه برای عزیزان خود در این شب در نظر بگیرید. از طرفی پیدا کردن یک هدیه خاص دشواری های خودش را دارد. اما نگران نباشید. کادومون تمام مشکلات شما را برای خرید کادو شب یلدا که خاص و ویژه باشد، به خوبی حل کرده است. کادومون که یکی از فروشگاه های اینترنتی معتبر و مطمئن می باشد، در زمینه فروش محصولات و کادوهای خاص فعالیت می کند. کادومون یک سایت جامع خرید هدیه با تنوع محصولات می باشد. پس اگر می خواهید برای شب یلدا، برای یکی از عزیزان خود کادو بخرید و نمی دانید چه بخرید و کادو را از کجا تهیه کنید! و یا کادو را خریده اید ولی با تزیین و بسته بندی آن مشکل دارید، کادومون به کمک شما می آید.
برای خرید کادو شب یلدا به سایت خرید هدیه کادومون مراجعه کنید و از پیشنهاد های جذاب آن برای خرید کادو نهایت استفاده را ببرید. شما می توانید برای خرید کادو شب یلدا در بخش جستجوی سایت، متناسب با بودجه مورد نظر خود یک کادوی خاص خریداری کنید. در کادومون می توانید از تنوع انواع محصولات آن با کیفیت بالا و قیمت های باورنکردنی نهایت استفاده را ببرید. همچنین در کادومون می توانید متناسب با سلیقه خود، کادوهای خریداری شده را تزیین و بسته بندی کنید و در سریعترین زمان ممکن آن ها را تحویل بگیرید.
برای خرید کادو شب یلدا فرصت را از دست ندهید و همین الان برای ورود به سایت کادومون اقدام کنید.

لوگوی شبکه اجتماعی واتس آپ